Ozonowanie szkół i przedszkoli

Miejsca, w których przebywają dzieci, powinny być w 100% bezpieczne dla ich zdrowia. Niestety, pomimo nawet dokładnego sprzątania pomieszczeń, nie zawsze jesteśmy w stanie usunąć z nich wszystkie drobnoustroje. Czy to oznacza, że maluchy muszą bawić się i uczyć w miejscach zanieczyszczonych bakteriami i grzybami? Nie, ale trzeba przeprowadzić ozonowanie. Oczyszczać powietrze warto zwłaszcza w szkołach i przedszkolach.

Szkoły i przedszkola – siedliska bakterii

Wszędzie tam, gdzie spotyka się duża ilość osób, dochodzi do rozprowadzania drobnoustrojów. Bakterie, grzyby, zalążki pleśni osadzają się na powierzchniach, a także unoszą się w powietrzu. Do takiego zjawiska dochodzi również w placówkach oświatowych. Żłobki, przedszkola i szkoły, mimo zachowania najściślejszego reżimu sanitarnego, są siedliskami bakterii. Dzieci przebywają ze sobą w jednym pomieszczeniu, wspólnie uczą się, bawią, jedzą, nie zawsze jednak pamiętają o tym, by przestrzegać zasad higieny. Stąd też w powietrzu, ale nie tylko, bo również na wszelkich powierzchniach płaskich, występują różnego rodzaju patogeny wywołujące choroby i alergie, w tym bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów, a także pyłki. Niestety system immunologiczny maluchów nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Stąd też wynika konieczność ozonowania pomieszczeń oraz powietrza.

Ozonowanie szkół i przedszkoli – na czym polega?

Jest to proces, który ma za zadanie usunąć z pomieszczenia drobnoustroje. Ozonator ustawia się na podłodze w pomieszczeniu, w którym nie przebywają żadne osoby ani zwierzęta. Musi ono być szczelne, dlatego zamykane są okna i drzwi. Urządzenie emituje ozon, będący alotropową odmianą tlenu (zwie się go również tritlenem czy trójtlenem), który działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Świetnie radzi sobie również z pestycydami, fungicydami, roztoczami oraz pyłkami, eliminuje ponadto cząsteczki zapachowe. W jaki sposób? Gdyż wchodzi w reakcje chemiczne z drobnoustrojami, które na skutek działania tritlenu utleniają się. Po ozonowaniu w przedszkolu czy szkole będzie się unosił charakterystyczny zapach, który jednak wkrótce zniknie.

Czy dezynfekcja ozonem to jest bezpieczna?

Ozonowanie szkół i przedszkoli wywołuje niekiedy kontrowersje wśród rodziców. W związku z powyższym pragniemy rozwiać wszelkie wątpliwości. Otóż ozonowanie pomieszczenia/pomieszczeń , a następnie jego/ich użytkowanie będzie całkowicie bezpieczne po obniżeniu stężenia ozonu/trójtlenu/trójatomowej odmiany tlenu do bezpiecznego poziomu 0,1 ppm. Stężenie takie w szkole czy przedszkolu można bardzo szybko uzyskać poprzez staranne wywietrzenie ozonowanego pomieszczenia (około 0,5 godziny) lub po upływie 3-4 godzin od ostatniego ozonowania, ponieważ w tym czasie dojdzie do rozpadu O3 (alotropowa odmiana tlenu) na tlen (O2). Pamiętać należy, iż do kontroli stężenia ozonu w powietrzu, wykorzystuje się niedrogie detektory lub mierniki ozonu. Tak więc ozonowanie w szkołach czy przedszkolach stosując się do powyższych zasad, po rozkładzie ozonu do czystego tlenu staje się bezpieczne, pozostawiając pomieszczenie czystym i co najważniejsze pozbawionym drobnoustrojów oraz innych szkodliwych substancji w powietrzu, których nie można usunąć pozostałymi metodami, np formaldehydu.
Ozon utlenia min. formaldehydy z płyt wiórowych/meblowych oraz aldehydy i ftalany (plastyfikator tworzyw sztucznych) znajdujące się między innymi w plastikowych panelach ściennych. W tym przypadku stosowanie chemii, różnych zamgławiaczy czy lamp UV oraz mechaniczne czyszczenie powierzchni czy pomieszczeń, nigdy nie dorówna metodzie ozonowania.



Dlaczego warto ozonować?

Trójtlen ma wyjątkowe właściwości dezynfekujące. Z uwagi na swój stan skupienia dociera do każdej, nawet najdrobniejszej szczeliny, czego nie można powiedzieć o środkach czystości. Z pomocą ozonowania da się szybko i dokładnie wysterylizować wnętrza klas. Z przedszkola czy szkoły usunięte zostaną wirusy, bakterii, grzyby i roztocza. Dzieci będą mogły oddychać świeżym, pozbawionym drobnoustrojów powietrzem i bawić się czystymi zabawkami. Regularna sterylizacja powietrza to sposób na to, by pozbyć się wszelkich szkodliwych substancji z otoczenia maluchów, dzięki czemu zauważalny będzie z pewnością spadek zachorowań i infekcji u pociech. Zmniejszone będą również objawy alergii. Ale to nie jedyne zalety tritlenu. Pozwala on również wyeliminować z żłobka/przedszkola/szkoły nieprzyjemne zapachy. Trójtlen skutecznie odstrasza także karaluchy, mrówki, mole czy gryzonie, jest to zatem doby sposób na dezynsekcję i deratyzację pomieszczeń.

Kiedy sterylizować powietrze tritlenem?

W przedszkolach i szkołach warto przeprowadzać ozonowanie szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności, czyli jesienią oraz zimą. Wtedy to w pomieszczeniach znajduje się najwięcej drobnoustrojów chorobotwórczych. Ale w palcówkach oświatowych najlepiej stosować sterylizację systematycznie, tak by uchronić dzieci przed kontaktem z bakteriami, wirusami, grzybami, roztoczami i zalążkami pleśni, z którymi mogą mieć kontakt przez cały rok.

Powyższe informacje powstały w oparciu o aktualnie dostępne dane , dane charakteryzujące   powyższy produkt oraz wiedzę i doświadczenie posiadane w tym zakresie przez producenta. Dane te nie stanowią opisu jakościowego produktu ani przyrzeczenia jakościowego produktu ani przyrzeczenia określonych właściwości. Należy je traktować tylko i wyłącznie jako pomoc dla bezpiecznego postępowania w trakcie składania , transportu i stosowania produktu. W żadnym razie nie zwalnia to użytkownika od odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie powyższych informacji oraz nie zwalnia z przestrzegania wszelkich norm prawnych obowiązujących w tej dziedzinie. Więcej informacji znajduje się w karcie charakterystyki, załączonej do zakupionego ozonatora. Powyższy opis nie stanowi w rozumieniu prawa oferty handlowej, jest jedynie treścią informacyjną / przykładową w myśl art. 66, § 1. Kodeksu Cywilnego. Sprzedający/prezentujący nie odpowiada za ewentualne błędy oraz nieaktualność ogłoszenia. Przepraszamy jeżeli strona zawiera błędy. Niniejsza strona internetowa jest w przygotowaniu może zawierać błędy oraz nieścisłości.
Zapraszamy już wkrótce do nowego serwisu.